Také jste v dětství poslouchali často větu: Nejdřív práce, potom zábava? Pojďme se na ní podívat trochu blíž. Je to totiž jeden z nesmyslů, který nám blokuje kreativitu a odčerpává nám energii. Nutí nás v životě přežívat a dělat činnosti, které nás vysávají. A ještě máme pocit, že to je v pořádku a že to takto je správně. Více podrobněji v článku.
Nejdřív práce…
Mnoho z nás si z dětství odneslo hromadu zažitých vzorců v hlavě. Jedním z nich byla častá věta rodičů: „Nejdřív práce, potom zábava“. Naučili jsme se, že je potřeba dělat nejdřív něco, co se nám nelíbí, nebaví nás to, otravuje nás to.
…potom zábava
Teprve potom, až je všechna povinná práce hotová, tak přichází všemi oblíbená činnost a tou je zábava, volný čas. Část dne, kdy si konečně můžeme dělat, co sami chceme, co nás baví, co se nám líbí. Prostě činnosti, které nám přinášejí do života radost a dodávají nám energii. Více o činnostech i o vlivu práce na naši únavu si můžete přečíst v mém e-booku zdarma – Jak dobít svou baterii na MAX.
Práce = dřina, námaha
Všimli jste si někdy, jak vám některé činnosti ubírají energii? Jsou to činnosti, které děláme neradi. A už slovem práce, musím, povinnost…nám většinou v hlavě naskočí program z dětství, objeví se nám automaticky v hlavě spojení jako dřina, námaha, otrava. Něco co nechci, ale musím.
Povinná školní docházka
Klasickým příkladem je povinná školní docházka. Hodiny strávené sezením na židli bez možnosti pohybu, posloucháním monotónního, většinou nudného výkladu a tupým zíráním do tabule. Klasická „nalejvárna“, kterou děti nesnášejí a snaží se jí přetrpět, přežít. Jakýkoliv jiný projev, snaha o diskuzi o probíraném tématu, volný pohyb po třídě nebo se při hodině jen napít…je většinou zakázané.
děti dnešní doby
Obzvlášť je to vidět na dnešních malých dětech, které se většinou vymykají dřívějším generacím. Neposlouchají, odmítají se učit, chodit do školy, bojkotují výuku všemi možnými způsoby. Prostě už hodně důrazně naznačují, že takhle se učit nechtějí.
Přirozená výuka je zábava
Spousta dnešních dětí se naučí např. angličtinu hravě a přirozeně díky internetu, kde je vizím jazyce spousta her, komiksů, kreslených seriálů, písniček atd. Je to přirozený způsob výuky. Žádná námaha a dřina. Žádné nucení a přemáhání se. Je to zábava, aktivní činnost, zapojení se do procesu výuky.
Škola – příprava pro život?
Ve škole jsme přišli o přirozený systém výuky – učení se příkladem, praxí, zkoušením a zkoumáním. Naučili jsme se tupě poslouchat monotónní výklad učitele a připravit se tak na pozdější život. Ze školy jsme už potom vyšli jako mladí lidé, kteří ztratili schopnost vlastního úsudku a jen slepě poslouchají názory autorit (např. politiků, lékařů, učitelů). Tím jsme se velmi dobře připravovali na naši další životní etapu – práci.
Pracovat se musí
- Pracovat se musí.
- Bez práce nejsou koláče.
- Kdo nepracuje, ať nejí.
- Práce šlechtí člověka.
Je obrovské množství podobných vět – nesmyslů zavrtaných v hlavě. Zároveň máme zafixované, že práce člověka nebaví, ale pracovat se musí. Na to už jsme si nenápadně zvykli v období povinné školní docházky. Většina lidí chodí do práce, která je nebaví, nepřináší jim radost, energii. Prostě si tam nějak odkroutí povinných osm hodin a těší se domů, že konečně přijde po práci ta sladká odměna – zábava.
Po práci konečně zábava
Tedy samozřejmě až po nákupu, úklidu, uvaření večeře, domácích úkolech s dětmi a dalších povinnostech neboli dalších činnostech, které se dělat musí neboli je to převlečená práce ;). Ale pak třeba večer konečně přijde ta vytoužená zábava, kvůli které je potřeba se celý den přemáhat. Tedy pokud neusneme u našeho oblíbeného seriálu nebo u “černé kroniky” v televizních novinách.
Kolik času strávíme zábavou
Zkusme se zamyslet, kolik času denně skutečně strávíme, tak jak sami chceme? Kolik hodin nebo minut si skutečně užijeme a máme pocit, že žijeme. Užíváte si život v přítomnosti? Možná to bude pro mnohé nepříjemné překvapení.
Pojďme si více všímat, co během dne děláme a které činnosti nám ubírají energii. Zaměřme pozornost na činnosti, které nám energii dodávají. Dejme jim v životě více prostoru. Když budeme všichni tvořit s radostí, bude se nám všem žít mnohem lépe a lehčeji.
Krásný den plný radosti a splněných přání
Článek má pokračování s názvem Jak se projevuje práce bez radosti v životě. Článek má pokračování Jak se projevuje práce bez radosti v životě. Najdete v něm, jak se projevuje v těle, když jdeme proti sobě. Neděláme dlouhodobě činnosti, které nás nebaví.
Jitka Lathinia
Jsem průvodkyně na životních křižovatkách. Inspiruji svými příběhy, životními přešlapy, propady i splněnými sny. Krizové situace popisuji s nadhledem a humorem. Život stejně půjde dál, tak proč se na něj mračit :).